EN | CZ

Nádherná zasněžená zimní krajina na Šeráku, Jeseníky

tip: kliknětě na fotografii pro větší náhled, poté kolečkem myši přejděte na další/předchozí; náhled zavřete kliknutím na střed fotografie

14. Leden 2019

Byl to jeden z mála lednových dnů, kdy vrcholky hor nebyly totálně schované v mracích. Po neustálém sledování počasí jsem se rychle rozhodla vyrazit, sbalila věci, v poledne vyjela na cestu a ve dvě dorazila na parkoviště v Ramzové u dolní stanice lanovky . Obloha byla dokonce polojasná, vypadalo to slibně i na západ slunce. Aspoň chvíli :-)

Koupila jsem lístek až na Šerák. Plán byl sejít z Šeráku k Obřím skalám na západ slunce (jak jsem šla rok předtím téměř ve stejný den), ale letos to bez snežnic nešlo. Stejně ale tento krátký výlet stál za to, vše bylo kouzelně pokryto sněhem jak v pohádce.

Foťák jsem vytáhla tentokrát už na lanovce, krajina byla úžasná.

Na horní stanici lanovky jsem dorazila ve 14:30, navlékla nesmeky a vydala se k vrcholu, je to jen pár minut cesty.

Sníh kolem chaty byl pevný, tak jsem se vydala směr Obří skály. Loni cesta zabrala jen asi 40 minut a byla pěkně prošlápnutá, nicméně tento rok díky sněhové nadílce čerstvého prašanu jsem se bez sněžnic nedostala dál než na začátek lesíku. Ani jsem ten začátek cesty nenašla. A i kdyby, bez sněžnic by to dál nešlo, propadala jsem se do sněhu skoro až po zadek :-)
Konečně tedy přes rok plánovaný nákup sněžnic dospěl k finálnímu rozhodnutí.

Pár fotek zmrzlé zasněžené Chaty na Šeráku. Zrovna trochu vylézalo sluníčko, než přišly další mraky.

Vydala jsem se tedy na opačnou stranu kolem Šeráku směr červená trasa na Čerňavu. Cesta naštěstí byla prošlápnutá. Přibylo mraků a začalo se stmívat. Až na pár turistů u chaty a jednoho běžkaře nebyl nikde nikdo... ten klid a ticho.
Pár panoramat:

Skoro za tmy dojdu na Čerňavu, prostřední stanici lanovky, a dojdu k parkovišti dolů po sjezdovce.
Šerák, Jeseníky, Česká republika
vrchol: 1351 m , GPS: 50.1866897N, 17.1065725E

zdarma parkování v Ramzové - u dolní stanice lanovky:
50.1917472N, 17.0683747E
před cestou zkontrolujte, jestli lanovka jezdí až nahoru, horní část často v zimě nemívají v provozu (web provozovatele)

online počasí můžete sledovat na těchto webových kamerách
Čerňava (prostřední stanice) - http://www.holidayinfo.cz/cs/camera/sunskiramzova/2079
Šerák (vrchol) - http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/kam/prohlizec.html?cam=serak